Що таке Sustainable Fashion і чому стійка мода — це важливо

Фраза «шафа повна одягу, а вдягти нічого» міняє зміст, якщо знати про те, що на виробництво, наприклад, однієї бавовняної футболки витрачається 2,7 тис. л води. Цього обсягу могло би вистачити на 2,5 роки життя однієї людини. У той час, як у Середній Азії вирощування бавовни стало однією з причин осушення річок Амудар’я і Сирдар’я, а в Індії та Африці води не вистачає навіть для щоденних потреб людей.

Час читання: 7 хвилин та шматочок шоколадки 🍫

статья доступна на русском языке

І при цьому наші шафи повні речей, що були куплені під впливом моди та будуть носитися не довше пари сезонів. Можливо, настав час переглянути свої правила споживання? Концепція екостійкої моди якраз про це.

Що означає Sustainable Fashion

Sustainable Fashion — це відповідальне ставлення до природи, її ресурсів і людей, задіяних у виробництві речей. Саме словосполучення перекладається як «екологічно стійка мода».

Брендам, що випускають одяг та аксесуари, концепція екостійкої моди пропонує використовувати технології, які не забруднюють планету, та матеріали, що підлягають вторинній переробці. А самим покупцям замість частого й недорогого оновлення гардеробу — обирати якісні речі, користуватися ними максимально довго й не викидати після закінчення терміну служби.

Цікаво по темі: Капсульний гардероб: що це таке, як скласти приклади капсул

Принципи стійкої моди

Sustainable Fashion включає такі принципи:

 1. Екологічність — про вплив виробництва одягу на навколишнє середовище.
 2. Етичність — про дотримання прав тих, хто виробляє одяг.
 3. Стійкість — про протистояння надмірному споживанню ресурсів.

Екологічність

Екологічна мода — це виготовлення, переробка й утилізація речей без шкоди для навколишнього середовища, з мінімальним використанням природних ресурсів.

Щоб зрозуміти, наскільки річ екологічна, потрібно знати:

 • Як виготовляється матеріал для її пошиття.
 • Які відходи при цьому потрапляють до навколишнього середовища.
 • Який відсоток матеріалу викидається після розкрою.
 • У що упакована готова річ.
 • Як далеко доставляється.
 • Які речовини потрапляють до стічних вод під час прання.

8% усіх парникових газів у світі — викиди з виробництв одягу та тканин. Це навіть більше, ніж викиди авіації. Якщо цей процес не сповільниться, до 2025 року на моду й текстильну промисловість припадатиме 25% усього вуглецевого «бюджету».

Фешн-індустрія знаходиться на 2-му місці за забрудненням прісної води після нафтопереробної промисловості.

Етичність

Етична мода — це рівні можливості для різних людей, підтримка соціально незахищених груп і справедлива оплата праці.

Для цього потрібно розуміти:

 • Хто і де шиє одяг.
 • У яких умовах вони працюють.
 • Чи дотримуються їхніх прав.
 • Чи отримують вони справедливу оплату праці.

Чому це важливо? Тому що навіть самі бренди не завжди знають відповіді на перелічені питання. У той час як мільйони жінок у різних країнах працюють у жахливих умовах по 16 годин на добу за 13 центів на годину. Пошукай в інтернеті інформацію про кампанію Fashion Revolution і хештег #WhoMadeMyClothes.

Цікаво по темі: Що робити, якщо речі oversize не пасують вашому типу фігури?

Стійкість

Стійка мода — це частина циклічної економіки, де немає відходів, а те, що лишається після виробництва чи використання речей, отримує нове життя. Усе так, як влаштовано в самій природі.

Принцип стійкості — це знання про те:

 • Як довго продається та носиться річ.
 • Куди вирушає після служби: у відходи, на переробку або використовується по другому колу.
 • Потрапивши на смітник, якими способами та як довго ця річ утилізується.
 • Що при цьому потрапляє до навколишнього середовища.

Текстиль розкладається, забруднюючи повітря, ґрунт і ґрунтові води протягом 20-200 років. Тільки уяви: невдало куплена й надіта пару разів синтетична блуза може завдавати шкоди планеті навіть через 150 років, коли нас вже не буде.

Зараз у світі виробляють на 400% більше одягу, ніж у 2000 р. І лише 20% цих речей ми носимо.

Тканини в Sustainable Fashion

Революція у світі моди вже почалася, регулярно з’являються альтернативні матеріали й екотехнології для виготовлення одягу. Сумки з пальмового листя, куртки зі шкірки яблук та океанічного сміття, аналог натуральної шкіри з міцелію грибів — лише кілька прикладів.

Крім ноу-хау, серед екотканин — ті ж бавовна, віскоза, штапель, модал, мікрофібра, у виробництві яких задіяно мінімум природних ресурсів без шкоди навколишньому середовищу:

 • використовуються гілки рослин, які були спеціально посаджені для виробництва тканини та в процесі життя виробляють кисень;
 • для розчинення волокон целюлози застосовуються органічні розчинники;
 • викиди газу, які могли потрапити до атмосфери, повертаються назад на виробництво для використання в якості сировини;
 • для нанесення принтів не застосовуються токсичні барвники.

EVA y Viber

Звісно, в індустрії моди так працюють не всі. Сертифікацією матеріалів і виробництв займаються спеціальні організації, наприклад, Global Organic Textile Standard (GOTS), Cradle to Cradle, Fair Trade, Better Cotton Initiative (BCI), Ecocert. Якщо побачиш на етикетці один із таких написів, значить, перед тобою Sustainable Clothing з сертифікованої тканини. Перевірити бренд на відповідність принципам екостійкої моди можна в додатку GOODONYOU.

Від 20% до 35% усіх первинних джерел мікропластику в Світовому океані — елементи синтетичного одягу.

Як впровадити стійку моду у своє життя

Щоб виробити власні екозвички, достатньо регулярно робити те, що у твоїх силах:

 1. Купувати одяг екологічно свідомих брендів. Краще від місцевих українських фабрик, серед них теж багато sustainable, і вони не везуть свою продукцію за тисячу кілометрів.
 2. Вибирати однотонні речі без принта. Їх легко компонувати з іншим гардеробом, а при їхньому виготовленні використовується менше хімікатів.
 3. Прагнути купувати менше й надовго — якісні речі, на які не впливає мода.
 4. Намагатися не викидати одяг, а віддавати, продавати чи здавати в переробку.
 5. Не робити спонтанних покупок — купувати те, що є з чим носити.
 6. Обмінюватися речами. Можна влаштувати дівич-вечір у колі подруг, або спланувати масовий захід, або дати оголошення онлайн.

Sustainable Beauty — які бренди випускають косметику в екоупаковках, розповідаємо в Єва Блог.

Близькі до Sustainable Fashion концепції

Є й інші напрямки екологічної моди, принципи яких перетинаються з ідеєю Sustainability:

 • Slow Fashion — повільна мода без тенденцій, що закликає відмовитися від прагнення до новизни та щосезонного оновлення гардероба. Є частиною руху Slow, куди входять Slow Food, Slow Fashion, Slow Living.
 • Eco Fashion — найбільш проста та масова ідея, заснована на екостилі в одязі та аксесуарах. Це натуральні матеріали, небілене полотно й часто ручна робота в невеликих місцевих майстернях.
 • Ethical Fashion — концепція етичної моди, яка торкається різних питань: прожитковий мінімум та умови праці жінок, які працюють на фабриках, дотримання принципів етики по відношенню до тварин.

Цікаво по темі: Фігура «яблуко»: помилки, яких варто уникати в гардеробі

Підсумуємо

Стійка мода дає можливість відстежити процес життя кожної речі. Починаючи від того, з чого зробили тканину та чи отримали люди за це гідну зарплату, закінчуючи тим, скільки річ прослужить та як вона буде утилізуватися.

Кінцева мета, яка рухає ідеєю екостійкості у сфері моди, — світ, у якому людство перейде до економіки замкнутого циклу, відмовиться від копалин, перестане закривати очі на проблеми екології та знищувати природу токсичними відходами.

Усього кілька років тому це виглядало як похід проти вітряних млинів. Але сьогодні, як не дивно, за переосмислення звичних способів споживання виступають деякі великі бренди мас-маркету: приймають одяг та аксесуари на переробку, випускають екоколекції. Ідеї екостійкої моди наслідують і деякі українські бренди. А нам, як споживачам, лишається тільки зробити усвідомлений вибір і не забувати, що правильне ставлення до покупок і речей — це і є наш внесок у турботу про планету та її майбутнє.

 

Читайте також:

16 Вересня / 2021 Мода

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті