Складнощі читання: дислексія у дитини

Читання – це основа навчального процесу, і неможливо вдало закінчити школу, не маючи цього навику. Втім, останнім часом, значно частіше зустрічаються такі дітки, які, вже будучи першокласниками, ніяк не можуть потоваришувати з літерами. Якщо Вашій дитині ніяк не вдається навчитись читати, вона плутає букви в словах та не може переказати те, що щойно з трудом прочитала – не спішіть записувати її в ряди неуків та ледарів. Можливо, її невдачі пов’язані з неприємною хворобою, про яку сьогодні йде так багато мови – дислексією.

Складнощі читання: дислексія у дитини

Що таке дислексія

Дислексія – це достатньо нове «захворювання», яке тільки у 2015 році отримало своє офіційне визначення. Згідно нього, дислексією називають специфічну неможливість до навчання, що має нейрологічне походження. Її основні характеристики: утруднення при точному та біглому розпізнаванні слів, зниження здібностей до читання та письма.

На сьогоднішній день спеціалісти виділяють п’ять різновидів дислексії:

  1. Фонематична. Дані порушення найчастіше зустрічаються у малюків дошкільного віку. Дітки плутають схожі звуки: голосні та дзвінкі, тверді та м’які, шиплячі та свистячі. Читання відбувається по літерах, які в словах дитина пропускає та міняє місцями.
  2. Оптична. Усі літери складаються з рисочок, паличок, кружків, крючків. Малята з оптичною дислексією плутають схожі на вид букви: В і З, Т і Г, Н і П та інші.
  3. Семантична (або механічне читання). Труднощів безпосередньо із процесом читання дитина не має, але зрозуміти те, що щойно прочитала, не може. Кожне слово сприймається як окреме, і з’єднати їх у повне речення не виходить.
  4. Мнестична. Дитині важко запам’ятати, якій букві відповідає той чи інший звук. Через це, читати звісно вона не може.
  5. Аграматична. У малюка не виходить узгоджувати в словах відмінок, рід, число (жовтий сонце, хлопчик написала і т.д.).

Складнощі читання: дислексія у дитини

Основні причини

Фахівці наголошують на тому, що дислексія – це зовсім не хвороба, а лише особливість формування, розвитку та праці структур мозку. Існує думка про те, що ці розлади виникають ще з народження, і їх причиною можуть стати:

  • нестача кисню у немовляти в момент пологів;
  • травми шийного відділу хребта;
  • генетичні порушення;
  • тяжко перенесені хвороби (коклюш, грип, застуда, тощо).

Потрібно пам’ятати, що усі ці обставини не обов’язково призводять до дислексії. Вони лише підвищують ризик її виникнення у дитини.

Складнощі читання: дислексія у дитини

Як розпізнати дислексію у малюка

Сучасні батьки є більш обізнаними у медичній сфері, чим попередні покоління. Їх страхи що до виникнення дислексії у дитини, яка погано читає, частіше за все є марними. Річ у тому, що цей діагноз зустрічається на практиці значно рідше, аніж про нього говорять. Якщо Ви підозрюєте у власного чада дислексію – не поспішайте з висновками. Насправді, цей стан має велику кількість особливостей, за якими висновок «дислексія» легко спростувати.

✔ Перш за все, важливо розуміти, що дислексія не є психічним захворюванням, і у малят, що мають такий діагноз, із інтелектом усе гаразд.

✔ Виникають проблеми з читанням та письмом.

✔ Порушується зір: малюк часто тре очі, може косити або закривати одне око під час читання.

✔ Після читання у дитини може боліти голова, вона швидко стомлюється, тому це заняття є досить небажаним.

✔ Проблеми починаються не тільки з читанням, а й з розпізнаванням та запам’ятовуванням геометричних фігур.

✔ Дитина не орієнтується де права, а де ліва сторона.

✔ Має порушення координації рухів, часто поводить себе незграбно.

✔ Можуть виникати реакції з боку нервової системи: підвищена роздратованість, емоційність, імпульсивність.

✔ Маля має загострений естетичний смак.

✔ Бажає справедливості у всьому.

✔ У малюка часто змінюється настрій.

✔ Він почуває себе невпевнено, розсіяний, боїться зробити помилку.

✔ Виникають проблеми із пам’яттю та увагою, дитині важко сконцентруватись на певному завданні, тому вона швидко втрачає до нього цікавість.

Складнощі читання: дислексія у дитини

Коли звертатись до спеціаліста

Дитина, що тільки освоює основи читання, безперечно, має право на помилку. Вона може плутати букви, звуки, погано з’єднувати склади – і це буде абсолютно нормально при умові відсутності інших розладів (з фонетичним слухом та мовленням). Дитячі спеціалісти стверджують, що бити тривогу до закінчення першого півріччя першого класу не варто. Проблеми з читанням можуть бути викликані банальною особливістю роботи мозку та нервової системи, і у більшості випадків вони ніяк не пов’язані із дислексією.

Проте, коли лікарі кажуть про затримку мовленнєвого розвитку та порушення фонетичного слуху – лікування варто починати негайно. Також, важливо звернути увагу на те, чи добре дошкільник орієнтується у навколишньому просторі. Дітки, які у 5-6 років досі не розуміють де право, а де ліво, відносяться до групи підвищеного ризику розвитку дислексії в шкільному віці.

Корекцією мовлення та лікуванням займається логопед. Також, можна проконсультуватись із дефектологом або психоневрологом. В залежності від різновиду захворювання та скарг батьків пацієнта, лікар підбере терапію і засоби навчання.

Дорогі батьки! Дислексія – це не страшно, і це зовсім не вирок для Вашої крихітки. Ця недуга не заважає розвиватись талановитим й творчим особистостям, навіть навпаки, їх здібності розкриваються значно яскравіше та сильніше. Врешті решт, людині із дислексією можна обрати професію, що не пов’язана ні з читанням, ні з письмом, та мати успіх по життю. Величезна кількість відомих людей, такі як Генрі Форд, Уолт Дісней, Альберт Ейнштейн, Мерлін Монро, Кіану Рівз та багато інших змогли збудувати чудову кар’єру, і ніхто навіть не підозрює, що вони мали або мають складнощі з письмом і читанням.

Тому, не переймайтесь, якщо Ваше маля ще не освоїло цей навик, і не ігноруйте лікування, коли є явні симптоми. Бажаємо Вам та Вашим малятам міцного здоров’я та успіхів у житті!

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті