«Я більше так не можу» — кажеш собі ти, опускаєш руки та занурюєшся на саме дно, нічого не бажаючи та не відчуваючи. У деяких випадках саме так можна описати емоційне вигорання. Цей стан ще називають емоційним виснаженням, коли з певних причин ти відчуваєш моральну і фізичну втому від усього, що тебе оточує. Виявивши в себе симптоми вигорання, ти зобов’язана діяти. Як можна допомогти собі в цьому, розповім далі.
Синдром емоційного вигорання або скорочено СЕВ — це стан повного психоемоційного виснаження. Воно настає внаслідок різних чинників, наприклад, надто швидкого ритму життя, який тобі не підходить, але ти з останніх сил намагаєшся підтримувати його; прагнення до досконалості в усьому, що робиш, хоча це неймовірно важко навіть для найцілеспрямованіших людей; відмови від своїх бажань на користь роботи/стосунків etc. Усе це поступово накопичується і переростає в перевантаженість, дратівливість і незадоволеність життям. Коли твоя психіка не вивозить, вона починає посилати певні сигнали:
Список можна продовжувати, але суть у тому, що подібні ознаки призводять до серйозних наслідків:
На початковій стадії все це можна списати на втому. Але якщо вчасно нічого не зробити, то далі симптоми тільки посиляться.
Позбутися втоми допоможе відпочинок. Щоб заповнити твій ресурс, досить узяти кілька днів відпустки, з’їздити на природу, почитати цікаву книгу або сходити на масаж. На жаль, СЕВ так просто не позбутися. Це стан постійного нервового напруження, стресу і дратівливості, що межує з депресією. Коли всередині тебе все кричить про те, що далі так тривати не може, то необхідно терміново переходити до дій.
Вважалося, що до СЕВ найбільш схильні особистості певних сфер діяльності. Наприклад, викладачі, соціальні та медпрацівники, психологи, загалом ті, кому так чи інакше доводиться працювати з людьми. Специфіка їхньої діяльності тісно пов’язана зі стресом, емоційним напруженням і навантаженнями. Це виправдано, адже проблеми інших не можуть не відбиватися на тобі, особливо коли ти намагаєшся комусь допомогти.
У сучасному світі до емоційного вигорання схильний кожен. Особливо це актуально для жителів великих міст, де складні життєві умови та рівень стресу зашкалюють. Для нас цей синдром став звичним хронічним станом. Від нього страждають лікарі, вчителі, фахівці IT та творчі особистості, словом, усі.
Але СЕВ далеко не обов’язково пов’язаний тільки з професією. Часто психоемоційне виснаження настає у звичайному житті будь-якої людини. Для цього є безліч причин:
Виходить так, що ніхто не застрахований від СЕВ, якщо на його життя діють такі чинники, як емоційна, фізична втома, напружений ритм, нудна робота або відсутність психологічних/матеріальних перспектив. Але як із цим боротися?
Розроби свою стратегію, яка допоможе попередити СЕВ. Наприклад:
З емоційним вигоранням можна впоратися, якщо ґрунтовно проаналізувати своє становище і постаратися його оптимізувати. Головне, не забивати на свій стан, а залишатися уважною до себе і прислухатися до всіх сигналів, що надходять зсередини. Трохи турботи, любові до себе і поваги до власних бажань допоможуть вибратися з безвихідної ситуації.
Читай також:
Джерело всіх зображень: pexels.com
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні