Вперше сам удома: практичні поради батькам

Пам’ятайте фільм «Один вдома»? Звичайно ж, так! Так ось в ньому йдеться про відважного маленького хлопчика, який не тільки не злякався залишитись сам, а й зміг гідно захистити свою домівку від злодіїв. Кожен раз дивуєшся тому, яким винахідливим та сміливим виявився хлопчина. Саме в цей момент кожна матуся завжди приміряє його роль на свою дитину. Виникають логічні питання: «А що б зробив мій непосида, залишившись сам вдома?», або «Коли вже настане той час, і моя дитина зможе знаходитись у хаті наодинці із собою?». Отже, вперше дитина залишилась сама удома – тема нашої сьогоднішньої розмови.

Одно разу неодмінно виникне така ситуація, коли дорослим треба негайно кудись піти, а дитину нема з ким залишити. Найбільш турботливі батьки у таких випадках беруть малюка із собою, або починають негайно дзвонити бабусям, родичам, сусідам, аби ті посиділи із сином чи донькою деякий час. Добре, коли вихід швиденько знаходиться, однак так нажаль трапляється не завжди.

Насправді, проблема, через яку батьки не залишають своїх малюків одних вдома, найчастіше полягає лише у поглядах їх самих. Погодьтеся, адже тільки замислившись про те, що дитина буде в квартирі сама, у нашій бурхливій фантазії починають вимальовуватись моторошні картинки! А що, як дитя гратиметься із розеткою або влаштує пожежу? А раптом у хату забереться грабіжник? Із такою яскравою уявою нам би книжки писати! Ніхто не каже про те, що обережність – це погано. Проте, перебільшувати теж не треба.

В якому віці дитину вже можна лишати саму

Щодо цього питання сказати напевно неможливо. Все обумовлюється тільки самим малюком, його вихованням та ступенем дорослості, а це вже ті показники, які відомі лише батькам, і які найчастіше тільки від них і залежать. Приблизно дитяча самостійність починає проявлятися з 5-6 років. І дійсно, це вже той вік, коли малюк здатен налити собі попити, ввімкнути мультфільм, сходити до вбиральні та зателефонувати батькам.

Вперше – складніш за усе

Та складніше зовсім не для дитини. Малюки 5-6 років хоч і є вже достатньо дорослими, однак вони ще не здатні панікувати, вони не оцінюють ситуацію з усіх сторін, а просто приймають, як належне. Отже, найперша та найважливіша порада батькам, які залишають малюка вперше самого – перестаньте нервувати і тримайте себе в руках. Адже колись все-одно потрібно буде розпочинати.

Перед тим, як лишити дитину одну надовго, потренуйтесь. Почніть з 30-40 хвилин відсутності, наприклад, завітайте до магазину, а маля нехай побуде сам вдома. За такий короткий час із вашим любим чадом звичайно нічого страшного не трапиться. Однак ви зможете точно визначити, готовий він до самостійності, або ні.

Якщо, прийшовши додому, ви спостерігатимете, що дитина дуже налякана або плаче, із такими експериментами слід трохи зачекати. Деякі малюки є дуже прив’язаними до своїх батьків, і навіть у 10-11 років не здатні лишатись вдома самі.

Але якщо все гаразд, і є можливість тренуватись далі, поступово збільшуйте час відсутності. Такі вправи будуть однаково корисними, як для діточок, так вас самих.

Про що треба розповісти малюкові заздалегідь

Дитина, що знаходиться сама в квартирі, повинна чітко розуміти, що є речі, які робити у самотності категорично забороняється. Тому, кожен раз, покидаючи малюка на певний час, не забувайте про інструктаж. Обов’язково розкажіть та поясніть дитині про наступні правила техніки безпеки:

 1. Ніколи не можна самостійно відчиняти двері, тому що за знайомим голосом сусідів чи рідних може ховатися грабіжник, або людина, яка обманом хоче потрапити у будівлю без попередження на це дорослих.
 2. Ніколи самостійно не використовувати електричних і газові прилади, особливо під час ігор, тощо. Електричні та газові прилади небезпечні, якщо їх використовувати неналежним чином, або не за призначення.
 3. Не підходити близько до вікон, або не ставати на стілець на балконі, щоб визирнути на вулицю. Це небезпечно для життя. Також попередьте дитину, що викидання будь-чого з вікон може нашкодити людям, які проходять повз ваші вікна.
 4. Якщо дитина має телефон, попередьте її (його), що ніколи не можна казати незнайомим по телефону про те, що він – малюк, сам вдома. Краще сказати, що матуся або тато в даний час трохи зайняті.
 5. Ігри з водою також можуть бути небезпечними для малюка, отож попросіть дитину не приймати ванну самостійно, або гратися з водою (це може викликати потоп).
 6. Бажано сховати всі гострі предмети, та, якщо ви повернетесь зо скоро, приготувати та залишити дитині їжу, яку не треба різати, або підігрівати.

Також не забудьте розповісти про екстрені служби допомоги, і десь на видному місці або біля телефону напишіть номери поліції, швидкої допомоги, пожежної частини та газової служби.

Як зрозуміти, що малюк готовий залишитись сам вдома

З цього приводу існує декілька простих питань, відповівши на які, ви зрозумієте, чи готовий ваш малюк залишитися вдома сам:

 1. Дитина не боїться темряви та сміливо грається за зачиненими дверима в кімнаті?
 2. Малюк може тривалий час гратись самостійно, не відволікаючи батьків від справ кожні 10 хвилин?
 3. Граючись, він уявляє себе дорослим?
 4. Дитя знає та розуміє правила поведінки: що добре, а що погано, що можна робити, а що – ні?
 5. Вміє користуватися смартфоном, коли потрібно подзвонити?
 6. Розуміє, що таке відповідальність за власні дії?
 7. Усвідомлює, що таке дисципліна та намагається дотримуватись режиму дня?
 8. Малюк знає про свої обов’язки в родині та вправно їх виконує (прибирає іграшки, складає постіль)?

Ви відповіли «так» на більшість питань? В такому разі можете сміливо починати залишати дитину саму вдома. Так, дітки швидко дорослішають, але це абсолютно природно, хоча й надзвичайно сумно. Етап самостійності рано чи пізно приходить в життя кожної дитини, і ми, дорослі, маємо не тільки прийняти це, а й допомогти малюкові правильно до нього увійти. Залишайтеся мудрими та сміливими у вихованні своїх малят!

24 Березня / 2020 Виховання і розвиток

Коментарі покищо відсутні

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Рекомендовані статті