Конденсат на вікнах: причини появи та як позбутися

Конденсат на вікнах – досить поширена проблема, з якою стикається величезна кількість людей. Краплі води, що осідають на склі, не тільки дратують, а і є джерелом неприємностей. За тривалого скупчення конденсату на укосах і на рамах вікон може утворюватися пліснява, для якої таке середовище є максимально сприятливим для розмноження. Також з часом ущільнювачі втратять герметичність, що призведе до збільшення тепловтрат і посилення проблеми. Чому ж це відбувається і як із цим боротися? Нумо розбиратися разом.

Конденсат

Причини запотівання вікон

З активним запотіванням вікон ми, як правило, стикаємося взимку, восени й іноді навесні. Це відбувається щоразу, коли тепле повітря в приміщенні зустрічається з холодною поверхнею скла. Але замість того, щоб класти на підвіконня ганчірочку для збору вологи й нескінченно протирати вікна, потрібно знайти причину та усунути її якомога швидше. Отже, чому ж вікна «плачуть»:

Висока вологість у приміщенні

Надмірна вологість – головний ворог вікон. Коли її рівень перевищує норму, вода з повітря починає конденсуватися на найхолодніших поверхнях, якими найчастіше виявляються вікна. Це особливо актуально в приміщеннях з великою кількістю рослин, акваріумів, під час приготування їжі або сушіння білизни. 

В опалювальний сезон оптимальний рівень вологості повітря має становити 30-45%. Коли він вищий, запотівання склопакетів стає неминучим.

Висока вологість у приміщенні

Розв’язання проблеми

Придбай гігрометр. Це абсолютно недорогий, але дуже потрібний пристрій, який допоможе стежити вологістю повітря. Якщо рівень вологи високий, допоможе банальне провітрювання приміщення. І проблема зникне сама собою. 

Цікаво на тему: Як вибрати хороший термос

Проблеми з вентиляцією

У цьому випадку мова йтиме про кухню. Вологість у приміщенні може різко збільшитися через готування, кипіння води та інші процеси. Якщо витяжка працює погано, волога залишається в повітрі, осідаючи на склі. 

Проблеми з вентиляцією

Розв’язання проблеми

Витяжка – твій головний помічник на кухні. Перевір її працездатність: піднеси до решітки аркуш паперу. Якщо система вентиляції працює добре, аркуш прилипне. Якщо ні – без допомоги фахівців не обійтися. Потрібно обов’язково її прочистити та відновити повітрообмін.

Цікаво на тему: Очищена вода – міфи та реальність

Неякісно встановлені вікна

Якість монтажу вирішує все. Тому так важливо замовляти встановлення вікон у компаній, які професійно займаються цим питанням. Зайва економія завжди веде до додаткових витрат. 

Недостатня герметичність конструкції, погано закладені стики, щілини – все це обов’язково призведе до того, що в черговий день вікна «заплачуть» і твій сімейний бюджет разом з ними. 

Ах, так, і ще… Проблема може критися в укосах. Адже це не тільки декоративний елемент, а й захист від холоду. Якщо вони погано утеплені, то охолоджуватимуться разом з вікнами, створюючи додатковий фактор для утворення вологи.

Неякісно встановлені вікна

Розв’язання проблеми

Якщо вдасться виявити щілини та місце, звідки «тягнеться» холодне повітря, одразу ж хапай піну або герметик і берися за роботу. Також важливо добре утеплити укоси. Потрібно усунути всі можливі джерела холоду. У разі, коли самостійно це зробити можливості немає, краще довірити це фахівцям, які швидко усунуть проблему. 

Зверни увагу: Якщо конденсат збирається всередині склопакета, в такому випадку доведеться його міняти. Іншого виходу із ситуації, на жаль, немає.

Однокамерний склопакет

Однокамерні склопакети не супер добре справляються із завданням утримання тепла. Якщо у тебе стоять саме такі вікна, не дивуйся появі конденсату – це їхня вічна проблема.

Однокамерний склопакет

Розв’язання проблеми

Ну, тут і до ворожки йти не варто – краще замінити склопакет на двокамерний. 

Цікаво на тему: 10 лайфхаків, як попрасувати речі без праски

Занадто широке підвіконня

Якщо у тебе встановлене досить-таки широке підвіконня, воно може блокувати потік теплого повітря від батареї, через що тепло не досягає вікна. В результаті чого з’являються холодні ділянки на склі, що і тягне за собою утворення конденсату.

Занадто широке підвіконня

Розв’язання проблеми

У підвіконня можна вмонтувати невеликі решітки, через які тепле повітря буде підійматися до вікна. Не переживай, таке рішення не зіпсує зовнішній вигляд підвіконня.

Цікаво на тему: Як зменшити кількість пилу в приміщенні?

Чи працюють народні методи 

Ну, куди ж ми без перевірених «бабусиних» способів усунення конденсату. Зараз розповім про найпоширеніші з них.

Вологопоглиначі

Є навіть спеціальні прилади, які «сушать» повітря. Їх часто купують люди, які живуть у супер вологому кліматі. У їхніх будинках це справжній мастхев, оскільки шкода майну завдається неслабка. Але чи є сенс купувати тобі осушувач повітря? Не думаю. Хороший пристрій коштує чимало і він буде лише прибирати наслідок самої причини, не вирішуючи корінь проблеми.

Вологопоглиначі

Але я хотіла б більше розповісти не про прилади… Люди часто роблять вологопоглиначі самостійно, наприклад, використовують рис або сіль, купують у магазинах спеціальні гранули для вбирання вологи. Усе це розкладають на підвіконні й таким чином борються з конденсатом. Чи працює це? Можливо. Але тут питання в іншому: навіщо захаращувати підвіконня? Всю вологу ти не прибереш і проблему не вирішиш. Просто уяви собі цей хаос на вікні… Ні, це вище моїх сил.

Теплозберігаюча плівка

Теплозберігаюча плівка – недорогий спосіб зробити вікна трохи теплішими. Вона наклеюється на скло, щоб тепле повітря не стикалося зі склопакетом і не утворювався конденсат. Але тут потрібно враховувати, що тепловтрати нікуди не подінуться, а плівку доведеться переклеювати, оскільки у всього є свій термін придатності. 

Як тимчасове рішення дуже навіть непоганий варіант.

Теплозберігаюча плівка

Протирання вікон різними розчинами проти запотівання

В інтернеті можна знайти масу лайфхаків, які допомагають позбутися запотівання вікон. Скло натирають картоплею або розчином, зробленим на основі води, нашатирного спирту і гліцерину (просто уяви цю гримучу суміш аромату, яка огорне всю кімнату). Що ж це нам дає? На склі утворюється тонка плівка, яка перешкоджає осіданню вологи. Метод робочий, але це скоріше дуже короткострокове рішення, на відміну від повноцінних способів боротьби з конденсатом. 

Протирання вікон

Запотівання вікон – проблема, з якою можна зіткнутися як у новобудові, так і в більш стареньких будинках (ну, ніхто не застрахований). І тут важливо знайти вчасно причину та усунути її, оскільки з цвіллю доведеться боротися дуже довго і не факт, що успішно. Грибок має властивість проникати в будматеріали, цеглу і добре себе при цьому почувати. Я вже мовчу про те, що цим усім доведеться ще й дихати. Тому, якщо ти помітила, що вікна почали пітніти, займися цим питанням одразу.

2 Січня / 2025 Дім

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

  1. Ксенія

    Дуже корисні поради, будемо пробувати боротися з цією проблемою грамотно

1280x400_ukr (6)