Ось ти приносиш додому пишного красеня фікуса, ставиш його на підвіконня й обіцяєш піклуватися, як про молодшого брата. Проходить пару тижнів, місяць, а рослина не тільки не поспішає рости, але й втрачає листя, виглядає хворобливою. Що пішло не так? Причин може бути десятки, але ми сьогодні з тобою розберемо 5 найпоширеніших і попутно спробуємо зрозуміти, як правильно підходити до догляду за конкретною кімнатною рослиною.
Почнемо з найпростішого, а потім поговоримо про цікавіші речі😉 Безперечно, зараз я тобі напишу про досить банальні причини, але, як показує практика, 95% проблем з кімнатними рослинами виникає саме через них.
При надлишку води в ґрунті (особливо не в “дихаючих”, а звичайних пластикових горщиках) блокується доступ кисню, і починається анаеробне бродіння. Простими словами, коріння буквально задихається і вмирає. Як зрозуміти, що ти часто поливаєш:
При цьому симптоми переливу й недоливу часто плутають, особливо садівники-початківці. І це одна з найпідступніших причин загибелі рослин. Постараюся пояснити максимально простою мовою. Ти поливала рослину дуже часто через любов до неї або страх забути полити. В результаті рослина “потонула”. Фокус у тому, що перелив і недолив зовні як близнюки. Тільки один “душить”, а інший “сушить” коріння:
Для недосвідченого ока зовнішній вигляд рослини в більшості випадків говорить “треба терміново полити”. Адже листя опустилося, рослина млява – точно хоче пити! Тримай базову, але робочу табличку, щоб не переплутати, рослина хоче пити або, навпаки, їй води з великим надлишком.
Ознака | Перелив | Недолив |
Ґрунт | Мокрий, злипається | Сухий і розсипчастий |
Листя | В’яле, може жовтіти або гнити | В’яле, сухе, зі знебарвленими кінчиками |
Запах | Сирість, цвіль | Немає запаху |
Колір коренів | Коричневі, м’які | Світлі, сухі, ламкі |
Запам’ятай золоте правило – краще недолити, ніж перелити. Більшість кімнатних рослин переносять короткочасну посуху, але не переносять постійне “болото”.
Цікаво на тему: 3 корисні поради, як пересаджувати кімнатні квіти
І тут дуже тонка грань між “багато та мало” освітлення. При цьому потрібно розуміти, що деякі рослини цілком спокійно переносять легку нестачу або надлишок освітлення, а інші – як мінімум стресують, а як максимум…😔
Світло потрібне для світлозалежної фази фотосинтезу. Ммм… без неї ні росту, ні хлорофілу, ні красивих фотографій твоєї рослини в Instagram. Ознаки того, що квітці мало світла:
Останній пункт такий же підступний, як у випадку з недоливами та переливами, адже при надлишку світла рослина також може зупинитися в рості. Коли освітлення занадто багато, квітка отримує фотострес. На неї валитися більше фотонів світла, ніж вона здатна переробити, як підсумок – включаються захисні механізми. Замість активного фотосинтезу вона переходить в “режим самооборони”:
При тривалому впливі занадто потужного світла, особливо в поєднанні з жарою, ще відбувається руйнування хлоропластів. А це вже не просто стрес, а травма у вигляді фотопошкодження. Рослина згорає на сонці, як ти вперше на пляжі в спеку без тіні та SPF. Ось основні ознаки надлишку освітлення:
Я тобі далі обов’язково розповім про те, які вікна, а точніше їх розташування дають багато світла, а які ні. А поки переходимо до третьої причини.
Цікаво на тему: 40+ ідей горщиків для квітів своїми руками
Ні, ти не можеш посадити свою калатею в землю з найближчої клумби. У кожної рослини свої вимоги до pH, вологомісткості, аерації та поживності. Наприклад, орхідеям потрібна повітряна кора (інакше загнивають коріння), а антуріуму – легкий, кислий і поживний субстрат з вермикулітом. Найпоширеніша помилка полягає в тому, що людина купує, на її думку, просто супер землю – з нейтральним pH, збалансованим вмістом NPK (азот, фосфор, калій), з додаванням моху, кокосу тощо. Тільки в цій схемі упущений один момент – потреба в певному складі та якості ґрунту конкретної рослини.
Обов’язково вивчай, який ґрунт любить твоя квітка. Скажу з власного досвіду, всілякі “універсальні суміші” тільки звучать “універсально”. Мастхев – це або купити спеціальний ґрунт для твоєї квітки, або ж зібрати ґрунтову суміш самостійно з різних видів ґрунтів. Звичайно, з урахуванням потреб рослини.
Вікно відкрилося, рослина “застудилася”, листя опало – класика. Звичайно, все відбувається не так прямолінійно, але суті це не змінює. Різкі коливання від “тепло-холодно”, “спекотно-прохолодно” викликають стрес, в’янення і навіть загибель. Відкриваючи вікна для провітрювання (особливо пізньої осені, ранньою весною і взимку), не забувай, що температурний комфорт потрібен не тільки тобі, але й рослинам.
Тут у двох словах не напишеш, та й все дуже різниться від рослини до рослини. Головне – розуміти, що, як і у випадку з “краще недолити, ніж перелити”, краще недогодувати, ніж перегодувати. Якщо говорити про базові речі – нестача проявляється знизу вгору, а надлишок добрив – зверху вниз.
Цікаво на тему: Як виростити авокадо з кісточки
Як тільки з’являються проблеми з розвитком кімнатних рослин, нерідко можна почути від сусідки: “Так звичайно, вони ж у тебе не на південному вікні стоять! Перестав і все піде як треба”. І ось ти переставляєш, а через короткий проміжок часу викидаєш мертву квітку. Орієнтація вікна – це не просто “сонячно/не сонячно”, а конкретна кількість світла, його інтенсивність і тривалість. З наукового погляду важливий світловий потік і його тривалість. Південні вікна дійсно отримують максимум світла, але далеко не всі рослини це витримують.
Отже, на якому вікні яке освітлення для рослин:
Найпростіший спосіб – за допомогою телефону. Відкрий на телефоні додаток “Компас”, підійди впритул до вікна й дивись, що він там тобі показує😉 Як це зробити без телефону? Орієнтуючись за сонцем. Вранці сонце світить у вікно? Значить, це східне. В обід пече так, що штори плавляться? Південне вікно. Увечері заливає світлом і душно, як у духовці? Це західне. Забула, що таке яскраве сонячне світло в приміщенні? Вітаю, ти біля північного вікна.
Цікаво на тему: Кімнатні рослини, які люблять тінь
Рекомендації сусідки по дачі, відео від гуру ботаніки з ютуба – це все чудово, але ще та лотерея. Поділюся з тобою своїм методом. Твоє завдання – знайти в інтернеті свою квітку не на форумах, інтернет-магазинах, а на профільних ресурсах, наприклад, ВНЗ з ботаніки, освітні центри для дому та саду, наукові статті тощо. На українських ресурсах, на жаль, не дуже багато інформації такого плану, а ось США, Європа радують і там можна з легкістю знайти все, що потрібно.
Ось, дивись, я вирішила посадити у себе монстеру делікатесну. Мені потрібно зрозуміти, який ґрунт краще підійде, як поливати, на яке вікно поставити, з якими проблемами можу зіткнутися при догляді за квіткою. Починаю шукати інформацію і потрапляю на UCONN (Університет Коннектикуту). Бачу, що у них є академічна кафедра “Рослинництво та ландшафтна архітектура”, а також стаття – Monstera deliciosa. Чи можна довіряти такому джерелу? Я думаю, так, і з моєю монстерою делікатесною все буде чудово. Яку інформацію я звідти отримала:
І ось у мене на руках чітка та повна схема догляду за цією прекрасною рослиною. Як на мене, такий метод найраціональніший, я б навіть сказала – правильний. Можливо, тобі такий невеликий лайфхак теж допоможе вирощувати вдома шикарні кімнатні рослини й не гадати на кавовій гущі, чому вони гинуть. Не забудь жмакнути вподобайку якщо стаття була для тебе корисною.
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні