Коли змінюються звичні умови, психіка виходить зі стану рівноваги. Ти відчуваєш стрес, що є нормальною адаптивною реакцією на зміну звичного середовища. Завдяки стресу організм мобілізується, ти можеш приймати рішення і діяти більш енергійно, а також набувати нових навичок і таким чином розвиватися. Позитивний стрес, завдяки якому активується «турборежім», називають еустресом. Ресуреси організму посилюються і людина адаптується до фактора, що спричинив стрес. Коли ж звикнути до змін не вдається тривалий час, організм виснажується, виникає дистрес — той стан, якого хочеться позбутися.
Позбутися стресу неможливо – саме він багато в чому стає причиною розвитку та покращення якості життя. Але як не стати заручником емоцій, коли маєш справу з іншими видами стресу? Дізнаємося разом з Єва блог.
Прочитайте це важливо: Як розмовляти з дитиною про події, що розгортаються в в Україні, та не викликати паніку
Як ми пам’ятаємо, розрізняють позитивний стрес (еустресс) та негативний (дистрес). Перший впливає на якість життя і викликає позитивні емоції, другий породжує тривогу, страх перед майбутнім, знижує мотивацію та продуктивність, стає джерелом сумнівів у собі та своїх силах.
Стрес ділять ще на легкий та важкий, гострий та хронічний.
Гострий стрес виникає як реакція на неочікувану загрозу. У такому разі є два способи діяти: «бий або біжи», тобто захищатися чи рятувати себе. Будь-який з варіантів може переживатися як хворобливий стан, і людині потрібен час відновлення фізичних сил і психологічного стану.
Хронічний стрес відрізняється від гострого тим, що триває протягом тривалого періоду. У людини немає можливості швидко відреагувати або «вийти» із ситуації. Прикладом хронічного стресу може бути затяжний конфлікт з колегою по роботі, необхідність доглядати тяжко хворого члена сім’ї, високе навантаження без можливості відпочити і відновити сили.
Стрес викликає ряд симптомів, які важливо знати та вчасно звернути увагу на свій стан, подбати про себе та вибрати відповідний спосіб впоратися з напругою.
Незалежно від причини, організм реагує на стрес збудженням нервової системи та викидом гормону адреналіну. Так він готується до дії у відповідь на небезпеку, мобілізує сили. Стрес характеризується різними фізіологічними проявами:
До психологічних проявів відносяться занепокоєння, тривога, труднощі з концентрацією уваги, хвилювання, постійна втома, страх перед можливою подією чи переживання того, що відбулося. Якщо ж мова про еустрес, то почуття, що виникають, при цьому — приємне хвилювання, збудження, радість.
Цікаво по темі: Криза, стрес, заїдання: як вийти з цього трикутника?
Виключити стрес неможливо, але можна будувати життя так, щоб менше піддаватися його впливу. Що допоможе? Загальні рекомендації зводяться до таких пунктів:
Коли виникає стресова ситуація, важливо знати пару технік, які допоможуть з нею впоратися. Можна зробити це через тіло, усунення та роботу з переконаннями.
Перше завдання у стресі — повернути собі звичний стан або максимально наблизитися до нього, що дозволить аналізувати ситуацію і думати над подальшими діями. Починай із дихання.
Також буде цікаво: Малювання як антистрес
Ідея в тому, щоб подумки усунути від стресової ситуації. Це не вирішить проблему, але допоможе знизити рівень напруги і сильних переживань.
Іноді достатньо одного переконання, що запускає потік негативних думок, самокритики, тривоги щодо майбутнього. Твоє завдання — усвідомити такі тригери і вміти нейтралізувати їх або навіть замінити на інші, які дадуть тобі більше можливостей та стійкості. Деколи легше це зробити за допомогою психолога.
Незважаючи на ефективність цих вправ, важливо фокусуватись на профілактиці. Візьми за правило регулярно дбати про психологічний стан, підвищувати усвідомленість та зберігати почуття контролю над своїм життям, щоб мати достатньо внутрішніх ресурсів для подолання стресу.
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні