Ти стала більш дратівливою, помічаєш, як поступово наростає внутрішнє напруження, емоції виходять з-під контролю, настрій змінюється в долі секунди – скоро почнеться менструація. Представниці прекрасної половини помічають це за собою і нічого не можуть вдіяти. Чому так відбувається? Усе просто – зміна рівня гормонів у різні фази менструального циклу може впливати на настрій і самопочуття загалом. То що ж, виходить, нами керують гормони? Поговорімо про це. 😉
Менструальний цикл – це регулярний і природний процес, що протікає в організмі жінок репродуктивного віку. Як правило, він триває 21-35 днів і складається з чотирьох фаз (деякі джерела відзначають тільки три фази, без менструальної):
Протягом усього менструального циклу організм активно готується до настання вагітності. Весь цей біологічний процес регулюється двома основними жіночими статевими гормонами: естрогеном і прогестероном. У кожній фазі циклу їхній рівень змінюється, що безпосередньо позначається на настрої та емоційному стані. А тепер про це трохи докладніше.
Цікаво на тему: Збій системи: що робити в разі гормонального дисбалансу
З неї починається весь менструальний цикл. Триває ця фаза в середньому від трьох до семи днів. У цей період рівень естрогену і прогестерону знижується, викликаючи перепади настрою, дратівливість, втому і моральну пригніченість. Також на цьому тлі нерідко спостерігаються підвищення апетиту, здуття живота, набряклість, болючість грудей, спазми, які теж впливають на загальне самопочуття.
Вона починається практично одночасно з менструальною і триває до 14 днів. Протягом цього часу рівні фолікулостимулюючого гормону й естрогену починають зростати, оскільки вони необхідні для розвитку фолікула, що містить яйцеклітину. Крім цього, ця парочка працює над потовщенням слизової оболонки матки, щоб підготувати її до імплантації заплідненої яйцеклітини (у разі настання вагітності).
Під час фолікулярної фази нормалізується настрій, підвищується рівень енергії, симптоми ПМС перестають вас турбувати. Це все відбувається завдяки естрогену. Цей стероїдний жіночий гормон безпосередньо впливає на серотонінергічну, дофамінергічну, норадренергічну і холінергічну системи, кожна з яких відповідає за ваш настрій. У міру збільшення його концентрації в організмі підвищується рівень серотоніну і дофаміну, які відповідальні за почуття радості та задоволення. Також естроген може пригнічувати дію гормону стресу (кортизолу та адреналіну), що спричиняють тривожність і нервове напруження.
Цікаво на тему: Продукти для здорового харчування: основні поради
Овуляція – це найкоротша фаза менструального циклу, яка настає на 14-16 день і триває приблизно 1-2 дні. Рівень естрогену в цей період досягає свого піку, через що у жінок часто підвищується лібідо, оскільки організм готується до зачаття дитини. У цій фазі теж можуть спостерігатися перепади настрою, які тривають недовго і через кілька днів перестануть вас турбувати. Відбувається це через короткочасне зниження концентрації естрогену.
Після овуляції настає лютеїнова фаза, в період якої формується жовте (лютеїнове) тіло. Це залоза внутрішньої секреції, яка виникає тимчасово і циклічно. Вона починає виробляти прогестерон (секреторна фаза), який досягає свого піка на 21-22 день циклу. Цей гормон допомагає матці підготуватися до вагітності. У міру підвищення рівня прогестерону ви будете спочатку почуватися розслабленою і спокійною.
Ближче до початку критичних днів ситуація змінюватиметься, оскільки в гру вступає ще один гормон – хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). Він починає активно вироблятися в разі настання вагітності та підтримує синтез прогестерону жовтим тілом. Якщо зачаття не відбулося, жовте тіло руйнується, а разом з ним припиняється вироблення прогестерону і падає рівень естрогену. Тут ваш настрій, ніби на американських гірках, – то піднімається, то падає. З’являється дратівливість, тривожність, втома, а разом із ними можуть дати про себе знати перші симптоми ПМС.
Цікаво на тему: 8 причин затримки місячних крім вагітності
Попри те, що протягом усього менструального циклу гормони справді можуть впливати на ваш настрій і самопочуття, ви завжди можете взяти це під свій контроль. Як це зробити? Зараз розповім.
Насправді нічого надприродного робити не доведеться. Важливо лише трішки більше уваги приділяти собі та своєму здоров’ю. EVA Blog підготував кілька рекомендацій, які допоможуть почуватися чудово, ви відразу ж помітите, як перестанете звертати увагу на зовнішні подразники тощо.
Цікаво на тему: 7 ідей, як цікаво провести вихідні в місті
Знаючи, що відбувається в жіночому організмі в різні фази менструального циклу і розуміючи, як можна стабілізувати свій емоційний стан, ви не зіткнетеся з сильними перепадами настрою і зможете поліпшити своє самопочуття. А як ви боретеся з цим станом? Поділіться в коментарях.
Читайте також:
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні