Кишенькові гроші дітям: допомагаємо навчитися, як раціонально їх витрачати

У різних культурах ставлення до кишенькових дитячим грошей різне. У деяких ця тема — табу, а десь батьки отримують рекомендації від держави, з якого віку та якою сумою дитина повинна розпоряджатися самостійно. У нашій країні питання поки викликає розбіжності. Одні просто не дають дітям грошей, інші переконані, що особисті кошти — інструмент, без якого неможливе повноцінне виховання.

Чи обов’язкові дитячі кишенькові гроші

Загальноприйнятої традиції давати дітям гроші на кишенькові витрати у нас немає. Таке рішення ухвалюється окремо в кожній родині. Хоча кількість прихильників і противників того, щоб навчання фінансовій грамотності починалося ще у ранньому віці, сьогодні приблизно рівна.

Доводи проти

Ті, хто вважає, що особисті кошти дітям не потрібні, висловлюють такі думки:

 1. Моя дитина забезпечена всім необхідним. Якщо щось їй знадобиться або захочеться, то вона повинна попросити, а там видно буде.
 2. Є впевненість, що діти витратять кишенькові гроші на дурниці або заборонені речі.
 3. Власні кошти завадять дитині дізнатися справжню ціну грошам. Незначні суми приведуть до жадібності, а великі — до марнотратства.
 4. Кишенькові гроші можуть стати причиною примх і шантажу.

Батьківські побоювання цілком виправдані. Кожен зі сценаріїв дійсно може збутися, якщо залишити чадо наодинці з грошима, не виховавши правильного ставлення до них. І це напевно станеться у таких випадках:

 • якщо кишенькові гроші видаються за принципом «батога і пряника»;
 • хаотичності видачі або якщо суми великі та не відповідають поняттю «на кишенькові витрати»;
 • відсутності допомоги у тому, як можна раціонально витратити конкретну суму;
 • нав’язування витрат і жорсткого контролю;
 • нерозуміння того, що дитина буде помилятися і витрачати бездумно.

Ризик виховати шахрая зростає, якщо батьки, дізнавшись про нерозумні, на їхній погляд, витрати, не обговорюють подію, а сварять і карають дитину.

Аргументи за

До закінчення школи тінейджер повинен знати ази фінансової грамотності. При цьому виховання правильного поводження з грошима — завдання батьків. Ось доводи й переконання тих, хто дотримується думки, що кишенькові гроші повинні видаватися обов’язково:

 1. До дитини прийде розуміння ціни грошей. Вона навчиться бути економною, відкладати заощадження, планувати витрати та робити покупки з розумом.
 2. Кишенькові витрати на практиці покажуть переваги фінансової незалежності й будуть мотивувати вчитися краще.
 3. Власні кошти навчать дітей ставити фінансову мету, а потім її досягати.
 4. Моя дитина не буде «білою вороною» у колі друзів та однокласників, які мають кишенькові гроші.

Фінансово толерантні батьки наполягають, що сьогодні важливо навчити дитину поводитися не тільки з готівкою, а й з банківськими картами, електронними гаманцями.

Однак їм слід пам’ятати й про відповідальність. Потрібно:

 • регулярно видавати кишенькові гроші та дотримуватися встановленої суми, попри поведінку, оцінки й успіхи дитини;
 • не платити дитині за виконання закріплених за нею хатніх обов’язків;
 • розповісти про різні інструменти накопичення грошей: скарбнички або схованки у книзі. Відкрити кілька дитячих банківських карт;
 • спільно аналізувати витрати дитини;
 • пояснити їй права та обов’язки щодо коштів, поступово знайомити з нюансами й залучати до обговорення сімейного бюджету.

Трапляється, діти з незвички «зриваються», витрачають регулярну виплату і всю накопичену суму на миттєве, незаплановане бажання. Залишившись без копійки, вони шукають шляхи відновлення капіталу. Тут важливо «не дати слабину» і продовжувати дотримуватися звичного графіка видачі грошей на кишенькові витрати. З мінікредитами дітей знайомлять після 14 років.

Коли можна починати, від чого залежить сума і чи потрібен контроль

З якого віку можна давати дитині гроші на кишенькові витрати? Психологи стверджують (а юристи підказують), що діти готові до невеликих покупок за готівку з 6 років.

Чи потрібні певні умови, при яких дитина може отримати свій перший кеш? Ні, таких умов не ставлять, а ось правила та домовленості потрібні. Дітям розповідають про суму грошей і графік їх отримання. Затверджується короткий перелік заборонених витрат, який переглядається з дорослішанням.

Перші кишенькові гроші — це, як правило, сума, за яку можна купити склянку компоту і булочку в шкільній їдальні. Через кілька тижнів її зазвичай подвоюють, щоб були варіанти вибору витрат, економії та накопичення.

Чим старша дитина, тим більше суму щоденних або щотижневих кишенькових грошей їй призначають. Не завадить консультація з класним керівником і батьками друзів, щоб сума була приблизно однаковою у всіх. Навіть якщо ваш сімейний бюджет може витримати й більші витрати.

Чи потрібно контролювати витрати дитини? Безумовно! Але зрідка і вкрай делікатно. Стежте за тим, щоб дитячі гроші не перетворилися на батьківські.

Рекомендації

Навчаючи дитину фінансової грамотності, показуйте на практиці, як планувати бюджет і розумно поводитися з грошима. Розкажіть дитині, як можна економити та робити вигідні покупки, на прикладі власних покупок на eva.ua. Почніть з простого — речей першої потреби:

 • вологі серветки — це засіб гігієни, який ми купуємо найчастіше. Вони потрібні завжди: на прогулянці, у подорожі, при відвідуванні громадських місць. Підкажіть дитині, що можна заощадити, купивши відразу кілька пачок вологих серветок Lito Фруктовий Мікс за розумною ціною;
 • ще одна стаття витрат, яку можна скоротити, — санітайзери. Вигідною покупкою стане антисептик для рук Mr. Scrubber. Засіб убиває 99,9% патогенної флори, економно витрачається і береже гаманець від додаткових витрат;
 • дівчатка можуть дати спокій маминій косметичці, якщо  придбати їм власну недорогу косметику: захисний блиск-бальзам для губ Colour Intense Juicy Pop Lip Gloss або косметичний набір Honey Bunny;
 • також важливо вибирати якісні, зручні у використанні засоби, які прослужать довго і не будуть припадати пилом на поличці. Наприклад, дитячий крем Soft Bubchen розфасований у тюбик із щільною кришкою і вичавлюється до останньої краплі.

Щоб до виходу в доросле життя у дитини були необхідні фінансові навички, запрошуйте її планувати довгостроковий і короткостроковий сімейний бюджет, навчіть створювати фінансову подушку безпеки. І, звичайно, довіряйте розпоряджатися грошима.

Крем Bubchen дитячий Ніжний

62.90
Купити

Набір для дівчат Honey Bunny Mis Маленький стиліст

149.00
Купити

Антисептик для рук Mr.Scrubber Acai Lollipops (етиловий спирт 70%)

48.00
Купити

Вологі серветки Lito Фуктовий Мікс 15 шт

4.99
Купити

Блиск-бальзам для губ Colour Intense Juicy Pop Lip Gloss

19.00
Купити

Помада для губ Patricia Ledо Malachite

125.00
Купити

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 1. Вікторія

  Моя дитина найбільше любить в купанні гратися іграшками в піні. Тому вибираю піну для ванни, щоб гарно пінилась, але щоб не сушила шкіру, щоб в складі були олії.

  Для шампуню важливо щоб не щипав очі, взагалі дитина не любить мити голову, тому має бутии також гарний дизайн упаковки, щоб вмовити помити голову

Рекомендовані статті