У дитинстві ми всі соромилися. Це природно, адже в нас не було потрібних комунікативних навичок і життєвого досвіду, на який ми могли б спертися в тих чи інших обставинах. Тож усе, що залишалося, це опускати очі й ховатися за маму, якомога далі від сторонніх поглядів і нав’язливих запитань. Сучасним дітям простіше адаптуватися в соціумі завдяки тому, що вони постійно перебувають в інформаційному середовищі: соцмережах, онлайн-іграх тощо. Але це не означає, що вони не можуть бути сором’язливими. Це може бути пов’язано з чутливою психікою, темпераментом або перенесеними психологічними травмами. Якщо над цим не працювати, то надалі сором’язливість може сильно ускладнити життя. Далі я розповім, як делікатно і грамотно допомогти дитині подолати сором’язливість.
Не погано, це лише адаптивна поведінка в спробі пристосуватися до ситуації. Частіше сором’язливість свідчить про надчутливість — особливість нервової діяльності, пов’язану з підвищеною тривожністю, сильно розвиненою емпатією і схильністю до самокопання. Кажуть, що дівчатка більш схильні до сором’язливості, ніж хлопчики, але думаю, що стать дитини не відіграє такої вже великої ролі, особливо в ранньому віці. Скоріше, причина в дискомфорті, заподіяному маленькій людині, тому батьки зобов’язані допомогти їй впоратися з будь-якими незручностями.
За сором’язливістю можуть стояти різні стани, наприклад:
Дізнайся: Анти-ТОП порад для батьків: чого не можна робити, якщо хочете виховати щасливу дитину
Важливий момент: потрібно чітко розуміти, що причинами є не особливості психіки дитини чи психологічна травма. Бо в цих випадках краще одразу звернутися до фахівця. В іншому батьки можуть самі надати підтримку і допомогти позбутися дискомфорту, розвиваючи в малюка чи підлітка позитивне ставлення до життя і до себе зокрема.
Подолати свою невпевненість дитині допоможе почуття захищеності. Для цього важливо побудувати довірливі стосунки в сім’ї, щоб вона не боялася і могла вільно поділитися своїми проблемами та переживаннями. Батьки мають бути уважними, проявляти співчуття і приймати свою дитину такою, якою вона є, не намагаючись її переробити. Важливо хвалити її за досягнення, а якщо потрібне зауваження, то робити це потрібно конструктивно, обдумано і не піддаючись емоціям.
Дізнайся: Кричати чи пояснювати: обирати вам
Якщо дитина успішно справляється із завданнями в школі або по дому, її необхідно за це схвалювати. Таким чином позитивний досвід буде накопичуватися і людина поступово почне набиратися впевненості в собі. У процесі набуття необхідних навичок знижуватиметься рівень тривожності. Також корисно розширювати кругозір дитини: заохочувати захоплення, знаходити нові джерела натхнення і творчості. Словом, коли є успішний досвід, то невпевненість, замкнутість і скутість минуть самі собою.
Дізнайся: Чи потрібно заохочувати дитину: правильні методи схвалення
Мати власну думку, це одна справа, а от уміння відстояти її, це вже завдання із зірочкою, особливо для сором’язливих людей. Тож що раніше привчати дитину ухвалювати рішення та бути за них відповідальною, то швидше можна розвинути в ній самостійність та впевненість. Слід пояснювати причини вчинків і почуття інших, щоб вона розуміла, чому люди поводяться так чи інакше. Це можна робити в ігровій формі або читаючи тематичні книжки, розбираючи й обговорюючи почуття їхніх персонажів.
Кожному з батьків хочеться сказати: ніколи не сумнівайтеся у своїх дітях, якими б вони не були. Сором’язливість зовсім не означає відсутність потенціалу, лідерських якостей або успішності. Кожен може знайти своє місце в житті, якщо зосередитися на своїх стильних сторонах. Головне, не тиснути на дитину, а ненав’язливо скеровувати та підтримувати в її починаннях.
Сором’язливість — це невпевненість у будь-чому, яка веде до сильних переживань. Від цього дитина не відчуває всієї повноти життя, тому що перебуває в постійній боротьбі зі своїми комплексами та тривогами. Тому вкрай важливо вчасно звернути на це увагу, надавши свою допомогу та підтримку. Що раніше почати над цим працювати, тим швидше малюк адаптується до життя, набереться впевненості та набуде позитивного досвіду, який приведе його до успіху.
Читай більше про розвиток:
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні