Не можете спокійно піти у своїх справах, якщо кілька разів не перевірите, чи вимкнена праска та інші побутові прилади в будинку? Або не можете довго заснути доки не переконаєтеся, що двері добре замкнені, а газ перекрито? Можливо, ви маєте справу з ОКР…
ОКР – це психологічний розлад, що супроводжується неконтрольованою появою нав’язливих думок і страхів (обсесій), які спонукають здійснювати певні повторювані дії (компульсії).
Цей стан може виникати не тільки в жінок і чоловіків, але навіть і в дітей, починаючи з 6-річного віку або ж у період статевого дозрівання. У переважній більшості випадків обсесивно-компульсивний розлад є хронічним, але незважаючи на це, на деякий період часу симптоми можуть зникати, а потім з’являтися знову.
Цікавий факт: ОКР частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків.
У переважної більшості людей у той чи інший період життя з’являлися нав’язливі ідеї, думки, які спонукали до певних дій. Але давайте будемо чесними, це зовсім не свідчить про те, що у вас розвивається психологічний розлад. Адже ОКР має серйозніший характер, погіршуючи якість життя людини та забираючи в неї по кілька годин на день на виконання циклічних ритуалів.
Як ми вже говорили, найголовнішими симптомами ОКР є нав’язливі думки та ідеї (обсесії), які викликають страх, стурбованість. Позбутися цього тривожного стану допомагають нелогічні повторювані дії (компульсії). На жаль, люди часто стають заручниками цього розладу. Доходить навіть до того, що не можна вийти з дому або заснути, доки не виконаються певні дії. Контролювати й навіть якось вплинути на таку поведінку часом дуже складно.
Проявлятися ОКР може по-різному:
Пропоную розглянути на прикладах, як проявляється обсесивно-компульсивний розлад.
Цікаво на тему: Трикутник Карпмана – ігри, в які грають люди
Все починається з думок…
Цікаво на тему: Як зробити камінг-аут і не нашкодити собі
Коли думки поглинають з головою, людина з ОКР починає виконувати певні дії, які допомагають (як вона вважає) позбутися нав’язливих ідей. Такі ритуали дають змогу відчути полегшення і взяти під контроль ситуацію, але не надовго.
Як себе проявляють компульсії:
Це лише найпоширеніші симптоми психологічного розладу. Іноді все заходить занадто далеко, аж до розвитку депресії. Тут уже без допомоги психолога/психіатра не обійтися.
Цікаво на тему: Що таке гештальт і як його закрити
Лікарі досі не можуть точно сказати, чому в людей розвивається цей розлад. Але можна стверджувати сміливо, що є низка чинників, які сприяють цьому:
Цікаво на тему: FOMO: що таке синдром втрачених можливостей і як із ним боротися
Пам’ятайте, що цей діагноз може поставити тільки профільний фахівець – психолог або психотерапевт. Якщо у вас є психологічні розлади або ви стали помічати за собою, що нав’язливі думки не дають спокою і просто тягнуть вас на дно – не роздумуючи звертайтеся по допомогу до фахівців. Адже що швидше ви це зробите, то швидше зможете позбутися патології.
Як правило, лікування призначається залежно від ступеня перебігу захворювання. Це може бути робота з психологом/психотерапевтом, а також медикаментозна терапія. Дотримуючись рекомендацій фахівців, можна значно поліпшити якість життя і зрештою домогтися стійкої ремісії.
Якщо говорити про спроби самостійно позбутися цього стану, можна скористатися такими рекомендаціями:
Якщо у вас є друзі або члени родини, які страждають на ОКР, станьте їхньою справжньою підтримкою. Повірте, вони будуть щиро вам вдячні за надану допомогу, оскільки самотужки часом дуже складно подолати подібні складнощі.
Читайте також:
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні