Чи потрібно робити уроки з дитиною?

Сучасна система освіти не передбачає наявність домашніх завдань для учнів молодших класів. Але коли дитина переходить у 5 клас, вона стикається з необхідністю вчитися не тільки в школі, але й вдома. Добре, якщо учень старанний, усидливий і може самостійно виконати задані уроки. А якщо ні? Чи потрібно допомагати дитині з домашнім завданням?

Чи потрібно робити уроки з дитиною?

Початок навчання

Коли дитина отримує перші домашні завдання, батькам необхідно пояснити їй, як їх потрібно виконувати. При цьому не варто «стояти над душею» або робити уроки замість неї, а просто допомогти організувати цей процес. Для цього слід разом:

 • вибрати конкретний час для виконання завдань, враховуючи режим дня та подальші плани, наприклад, відвідування гуртка або спортивної секції;
 • оцінити обсяг завдань і приблизно визначити час, необхідний для їх виконання;
 • якщо завдань декілька, встановити порядок їх виконання: починати потрібно з найскладнішого, а закінчувати — найлегшим;
 • підготувати робоче місце;
 • встановити таймер дзвінків для «домашніх перерв», визначити їхнє наповнення, наприклад, перекус, фізкультхвилинка, коротка гра.

І на цьому все. Далі — тільки контроль, який згодом має стати мінімальним. Це допоможе дитині навчитися відповідати за власні рішення та вчинки.

Домашнє завдання створене для того, щоб повторити та закріпити пройдений матеріал. Але разом з контрольними роботами воно також є способом оцінити кваліфікацію та якість роботи вчителя! Не робіть завдання замість дитини. Якщо вона хоче його виконати, але не справляється, — це свідчить про неправильну організацію навчального процесу на уроці. У такому разі є 2 шляхи: виправляти вчительську роботу, пояснюючи дитині погано засвоєний матеріал, або повідомити про проблему завуча з навчальної роботи. Як вчинити, вирішувати тільки вам.

Читайте також: «Що робити, якщо дитина прогулює школу».

Чи потрібно робити уроки з дитиною?

Поради фахівців

Хочете дізнатися, чи деспотичні ви батьки та чи сидять у вас пережитки принципів виховання 20-річної давнини? Перевірте, наскільки ваша думка збігається з твердженнями дитячих психологів і сучасних вітчизняних викладачів:

 1. Робити уроки з дитиною не треба. Не слід збирати її до школи. Також не варто розпитувати в неї, як справи. Необхідно побудувати спілкування так, щоб дитина сама ділилася своїми емоціями та подіями, які відбуваються в її житті.
 2. У щоденному дитячому розпорядку повинно бути хоча б 2 години вільного часу, якими дитина може розпоряджатися самостійно.
 3. Школярі, особливо — підлітки, повинні бути абсолютно впевнені в батьківському захисті. Тому в присутності вчителів слід підтримувати позицію дитини, а вже вдома спокійно та логічно аналізувати проблему.
 4. Не варто акцентувати увагу на оцінках. Відвідуючи школу, цікавтеся не успішністю, а емоційним станом дитини, її поведінкою на уроках і перервах.
 5. Лінь — це не вроджена риса характеру. Вона свідчить про відсутність мотивації до дій та низьку силу волі. Перемогти лінь допоможуть: чітка організація режиму дня, включаючи своєчасний відхід до сну, ранковий підйом і зарядку; призначення домашніх обов’язків, відвідування спортивної секції, різноманітний активний відпочинок. Чудовим стимулом стане особистий приклад батьків. Додатковий імпульс до самоосвіти дасть відвідування музеїв і виставок, настільні та комп’ютерні ігри, що розвивають ерудицію.

Чи потрібно робити уроки з дитиною?

Будьте уважні до дитини. Її небажання або неможливість якісно виконувати домашні завдання може пояснюватися поганим настроєм або станом здоров’я. Серед розповсюджених причин лікарі виділяють: наявність психологічних проблем, гіперактивність, синдром дефіциту уваги. Розібратися з ними допоможе консультація у шкільного психолога.

Наостанок хочемо додати, що саме в шкільні роки закладаються базові вміння планувати час, самостійно приймати рішення, відповідати за слова та вчинки, бачити та розв’язувати проблеми. Тому дуже важливо не робити домашні завдання замість дитини, а навчити її правильно організувати їх виконання.

26 Вересня / 2019 Виховання і розвиток

Коментарі

Додати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

 1. Богдана

  Мені сподобалася ця стаття

Рекомендовані статті