Розлучення – складний період, в якому часто багато болю, злості та непорозумінь. Це випробування, яке й для дорослих з багатьма зірочками складності, а якщо у подружжя є діти, стає ще важче. Як правильно пояснити маленькій дитині, що мама й тата більше не разом? Наскільки відвертими треба бути з підлітками, розказуючи про причини розлучення?
З цими складними та важливими питаннями ми звернулись до практичного психолога Любові Лоріашвілі.
“Подала на розлучення після 10 років у шлюбі. Не знаю, як розповісти про це доньці – 8 років. (Наразі вимушено переїхали через війну в інше місто). З чого почати та про що не можна\можна говорити?” – питання від підписниці.
Говорити з дитиною про розлучення краще разом з колишнім чоловіком:
Говоріть з дитиною, враховуючи її вік та рівень розвитку. Не робіть з цієї зустрічі «Велику раду чи збори», не треба залучати інших родичів. Їх підтримка знадобиться дитині пізніше, коли вона проживатиме розлуку.
Цікаво по темі: Стосунки на відстані: як зрозуміти, що ви до них готові?
Опановуйте власні емоції, не перенавантажуйте дитину своїми переживаннями, для цього є ваші батьки, друзі, спеціалісти психологи. Скажіть дитині, що навіть в смутку чи образі або відчуваючи гнів, ви здатні турбуватися про себе та про неї.
В цей період діти потребуватимуть багато підтримки, бо розлучення – це втрата близької людини, формування нового життя.
Важливо поговорити з родичами та друзями про те, як правильно пояснити дитині розлучення мами й тата, просити їх (та і самій також) не використовувати відносно колишнього чоловіка образливих слів, порівнянь, знецінення його досягнень, дій чи подарунків для сина/доньки.
Пам’ятайте дитина формує уявлення про себе, свою ідентичність від того, що чує про своїх дорослих та як ставляться до них інші.
Цікаво по темі: Як реагувати на коментарі на адресу свого тіла?
Під час розлучення в дітей від 6 років доволі часто перший період може бути сильна ідентичність з тим з батьків, який живе окремо. І якщо ви казатимете погані слова про нього, як почуватиметься маленька дитина? Якщо вона ідентифікує себе з батьком, то і вона така…
Намагайтесь зберігати дружні або мирні стосунки. Будьте прикладом для сина чи доньки, що навіть розлучившись можна зберігати дружні стосунки.
Цікаво по темі: Конструктивна критика в стосунках: висловлюємо претензії правильно
Виділимо основні моменти про які треба пам’ятати, щоб правильно пояснити підлітку чи маленькій дитині, з якої причини батьки розлучаються.
Чесно скажіть дитині, що тато та мама розлюбили одне одного і перестали бути подружжям, але назавжди будете її батьками. Запевніть, що стосунки між вами не впливатимуть на любов та стосунки з дитиною.
Ще важливий момент, на який радять звернути увагу психологи: донька чи син можуть вважати, що це вони винні у вашому розлученні, особливо дитина 4-6 років. Це варто враховувати, коли будете говорити про те, чому мама і тато більше не разом.
Якщо причина розлучення інша людина, то про це має розповісти саме той з батьків в чиєму житті вона з’явилася.
Дитина не потребує детальної, інтимної або приватної інформації подружнього життя або зради батьків.
Виходячи з віку або рівня розвитку діти матимуть своє бачення того, що може відбуватися далі. У підлітків та малюків це можуть бути досить різні історії. Важливо проговорити подальші дії, щоб надати сину/доньці відповіді та знизити рівень тривоги. Дитина потребуватиме пояснення:
Цікаво по темі: Звички, які допоможуть досягти успіху
Розлучення батьків може стати переламним моментом у житті доньки чи сина. Дитина раптово втрачає одного з дорослих, які були в її житті щодня.
Вона може сумувати, але не показувати цього через те, що мама чи тато засмутиться. Через страх втрати другого з батьків дитина може контролювати їх місцеперебування та час повернення.
Поговоріть з дитиною про її почуття, про те як вони впливають на поведінку.
Це важливо, особливо в той момент, коли тато чи мама стають просто чоловіком чи жінкою, будують нові стосунки, й дитині доводиться «воювати за увагу, прибирати конкурентів».
Цікаво по темі: ТОП-7 застосунків для онлайн-навчання школярів: знання – це весело!
При можливості плануйте спільний час з дитиною та колишнім чоловіком. Це дасть змогу розв’язувати важливі питання відносно майбутнього дитини та знаходити спільні рішення питань сьогодення.
Також важливо враховувати переміщення в інше місто та стрес пов’язаний з цим.
Поговорити про розлучення необхідно, щоб дитина не відчувала себе обманутою та не втратила довіру до вас.
Побудуйте нові, дружні відносини з колишнім чоловіком. Це запорука безпечного майбутнього дитини.
Цікаво по темі: Як бути, якщо ви не поділяєте вподобань дитини
Правильно пояснити дітям причини розлучення мами й тата – дуже емоційна та непроста задача. Але не варто сподіватися, що мовчання допоможе. Будьте чесними та використовуйте поради практичного психолога Любові Лоріашвілі. А якщо залишились питання – задавайте у коментарях!
Читайте також:
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні