Народження дитини — певно, найбільше диво в житті жінки. Проте цій знаменній події передує тяжкий процес пологів, який інколи затягується на десятки годин. Тяжкість його полягає не тільки в тривалості, а ще й у тому, що больові відчуття під час пологів неможливо порівняти ні з якими іншими.
Тим не менш, адекватна поведінка породіллі — це гарантія не тільки покращення самопочуття, а й запорука гарного настрою як майбутньої матусі так і медичного персоналу. Тож сьогодні спробуємо дати вам дійсно цінні поради щодо того, як поводитися в пологах.
Жінки, що народжують вдруге, зазвичай поводяться спокійно та впевнено, адже вони добре знають, що на них чекає. Втім, кожен випадок є унікальним і не можна сказати про те, що є якийсь план або правила пологів чи що річ у досвіді.
Читайте також: «Чек-лист для майбутнього батька: як діяти, коли почув фразу «Я народжую»
Цей процес аж ніяк не раптовий. Один із ранніх провісників пологів, який ви можете відчути за кілька днів, — опускання живота. Ближче до початку пологів ви помітите також іншу симптоматику. Вона виражається у тому, що відходить слизова пробка, починають потроху підтікати навколоплідні води, відчуваються помилкові перейми. Причому в цей період плід не виявляє особливої активності, накопичуючи сили перед появою на світ.
Основною ознакою того, що пологи почалися, є регулярні перейми. Породілля починає відчувати скорочення мускулатури, нестерпний біль у попереку та знизу живота, що стихають за певний час. У деяких жінок перейми спочатку повторюються через 20-30 хвилин, і це означає, що можна не поспішати. Якщо Ви в цей час знаходитесь вдома, приступайте потихеньку до зборів у пологовий будинок, прийміть душ, або подивіться цікавий фільм. Коли Ви побачите, що час між скороченням м’язів почав стрімко зменшуватись — сміливо вирушайте народжувати!
Є й такі майбутні матусі, котрі не можуть зовсім відпочити у період переймів, адже вони одразу розпочинаються із великою інтенсивністю та маленьким інтервалом. В такому випадку зволікати довго не варто, адже пологи можуть бути стрімкими.
Безперечною ознакою того, що дитинка ось-ось з’явиться на світ, є відходження навколоплідних вод. Це означає, що навколоплідний міхур розірвався і пологи почалися — назад дороги нема! Води можуть витікати потроху або хлинути раптовим потоком, злякавши породіллю. У будь якому випадку, вихід у цій ситуації лише один — народження немовляти.
Читайте також: «6 найкращих книг, які допоможуть підготуватися до пологів»
Помилкові перейми, або тренувальні, на відміну від справжніх, не регулярні. Матка приходить у тонус, але він швидко проходить. Це може відбуватися, наприклад, один раз на півгодини, потім повторюватися ще за пару годин. Їхня інтенсивність і частота не наростають з часом. У нормі організм починає «тренуватися» в районі 37 тижня вагітності. Якщо ви відчуваєте помилкові перейми на більш ранніх термінах, це привід звернутися до акушера-гінеколога.
Справжні перейми — регулярні, їхня частота та інтенсивність поступово наростають. Спочатку ви відчуваєте напругу кожні 15 хвилин, потім проміжки скорочуються до 7–10, 5, 3, 2 хвилин. Якщо відчуваєте, що перейми посилюються, а біль поширюється не тільки на поперек, а й на живіт, швидше за все, вони справжні, і вам час їхати в пологовий будинок.
Читайте також: «Чек-лист речей, які знадобляться кожній жінці на останніх термінах вагітності»
Одразу зазначимо, що наші рекомендації стосуються безпосередньо природніх пологів. Якщо у Вас з будь-яких причин планується кесарів розтин, процес народження буде відбуватись зовсім по-іншому, тож, і поради будуть інші. Отже:
Читайте також: «Домашні пологи: так чи ні?»
Щоб ви краще підготувалися до природних пологів і розуміли, як поводитися, варто знати про етапи, через які вам треба буде пройти.
Другі та подальші пологи можуть проходити зовсім не так, як перші. Найчастіше вони проходять швидше, іноді можуть бути стрімкими, але це не завжди так. Стрімкі пологи — ті, які тривають менше 4 годин. Від 4 до 6 годин вважаються швидкими. А якщо у вас другі пологи, то ці цифри становлять 2 і 4 години відповідно.
Ще одне популярне питання від мам: коли робиться епідуральна анестезія? Перш за все, вам варто обговорити це питання з лікарем, з яким ви плануєте народжувати. Але теоретично така анестезія може робитися в будь-який період пологів. Це допомагає знеболити не тільки процес народження малюка, але й післяпологовий період, коли, можливо, будуть накладатися шви і т.д.
Читайте також: «Вправи для вагітних: як підготувати тіло до пологів»
Кожне скорочення м’язів характеризується надзвичайними больовими відчуттями, але жінка має пам’ятати, що воно триває строго певний час і скоро скінчиться. Спеціалісти радять у момент переймів спробувати розслабитись, хоча це звичайно задача не з легких.
Полегшити біль може допомогти правильне дихання. Воно повинне бути поверхневим, з однаковою тривалістю вдиху та видиху, ніби по-собачому. Інший варіант зменшити біль — рух. Декому допомагає ходьба, інші породіллі віддають перевагу позі на карачках. Зазвичай майбутня матуся інстинктивно обирає найбільш зручне для себе положення.
Надзвичайно дієвим знеболюючим ефектом володіє масаж. Його можна робити самостійно чи попросити партнера Вам допомогти. Розтирайте кулаками поперек, погладжуйте низ животу — якщо ці дії не допоможуть реально, то хоча б відволічуть. Найголовніше — бережіть свої сили, не нервуйте.
Відчуття тиску на пряму кишку є показником того, що дитинка вже достатньо просунулася по пологовим шляхам і готова народжуватись. Початок потугів означає, що у найближчий час Ви зможете не тільки побачити своє дитя, а й пригорнути, поцілувати і вперше погодувати.
Якщо до цього моменту Ви знаходились у передпологовій палаті, то тепер саме час переходити у пологову залу. Хоча, в сучасних лікарнях найчастіше увесь процес пологів проходить в одній кімнаті, особливо, якщо присутній партнер.
Жінки, які народжують вперше, навряд чи знають, як правильно тужитись. Тож, важлива порада — слухайте лікаря, він обов’язково підкаже, коли і що робити. Породілля має знати про те, що дії при потугах схожі на процес випорожнення. І хоч як ніяково Ви б себе не почували в цій ситуації, пам’ятайте: правильні потуги допомагають Вашому малюкові скоріше з’явитись на світ, якому у момент пологів значно болючіше, аніж Вам.
Найперше, що треба знати: потуги — головний етап родової діяльності, в якому вам потрібно буде серйозно попрацювати. Якщо перейми були тривалими, болючими, можливо, у вас лишиться не так багато сил для потуг. Але потрібно зібрати всю свою волю в кулак і почати тужитися. Робити це необхідно тільки з дозволу лікаря. Він оцінить стан шийки матки й переконається в тому, що вона розкрита повністю.
Ще один важливий момент. На відміну від переймів, потугами ви можете управляти. У певний момент акушер вам скаже: пропустіть потугу. У цей час ви маєте часто, поверхнево дихати й не тужитися.
Коли почуєте команду тужитися, робіть наступне:
Ймовірно, хтось з мам і тат уявляють собі щойно народжену дитину рожевощокою і, можливо, навіть усміхненою. На насправді в перший час вона може виглядати зовсім не так зворушливо. Про те, якими народжуються діти, варто знати просто хоча б для того, щоб не злякатися у цей хвилюючий для всіх момент першої зустрічі.
Якщо пологи пройшли успішно, лікар відразу перевірить стан малюка, потім покладе його вам на живіт, і ви зможете, нарешті, познайомитися. Будьте готові до того, що у дитини може бути деформована голова (пізніше її форма вирівняється), а ще вона може бути дуже завеликою по відношенню до всього тіла. Колір шкіри в перший час теж може бути не таким, як ви уявляли: червоним, синюватим. На це впливає багато причин, в тому числі й нестача кисню напередодні народження.
Іноді тіло малюка покриває біла змазка, а долоньки та ступні мають блакитний колір. Можуть бути довгі нігті на ручках і ніжках, тіло покриватися пушком тощо. Все це — варіанти норми. А якщо вас щось занепокоїть, краще запитати про це неонатолога.
Читайте також: «Правила догляду за немовлям з перших днів життя»
Любі матусі! Ви — справжні героїні, адже пройти через усі ці нелегкі випробування заради нового життя — дійсно подвиг. Бажаємо вам щасливої вагітності, легких пологів та здорових немовлят!
Ім'я користувача: | |
---|---|
Номер картки лояльності: | |
Бонусів на рахунку: | |
Кешбек-бонусів на рахунку: |
Коментарі покищо відсутні